فولاد کویر از آبهای زیرزمینی بی نیاز می شود

مدیر عامل مجتمع فولاد کویر از آغاز عملیات احداث پروژه تصفیه خانه تکمیلی پساب این مجتمع خبر داد و گفت: با بهره برداری از این پروژه، نیاز این مجتمع به آبهای زیرزمینی بطور کامل قطع می شود.

احمد خوروش، افزود: تصفیه خانه تکمیلی پساب مجتمع فولاد کویر با ظرفیت ورودی 90 لیتر بر ثانیه با هدف تصفیه پساب شهری کاشان و استفاده از این منبع آبی در صنعت احداث می شود.

وی با بیان اینکه برای تامین آب ورودی این تصفیه خانه طی سالهای اخیر بالغ بر 17 کیلومتر لوله گذاری از محل تاسیسات فاضلاب شهری کاشان تا محل کارخانه انجام شده است، تصریح کرد: بهره برداری از پساب فاضلاب شهری کاشان از یک سو موجب قطع نیاز به برداشت از منابع آب زیرزمینی منطقه شده و از سوی دیگر معضلات زیست محیطی ناشی از جاری شدن پساب شهری در محیط طبیعی و استفاده نادرست آن در بخش کشاورزی را مرتفع می نماید.

وی احداث تصفیه خانه تکمیلی پساب مجتمع فولاد کویر را گامی ارزشمند در حوزه محیط زیست منطقه ذکر کرد و گفت: مجتمع فولاد کویر بعنوان صنعت پیشگام کشور در عرصه رعایت استانداردهای زیست محیطی و همچنین رکورد دار مصرف کم آب در میان صنایع فولادین کشور، این تصفیه خانه را با بهره گیری از تکنولوژی MBR که یکی از به روزترین روشهای تصفیه فاضلاب و پساب در دنیاست، در فضایی به وسعت 20 هزار متر مربع احداث می کند.

خوروش تاکید کرد: کیفیت آب خروجی این تصفیه خانه در حد استانداردهای آب آشامیدنی است و تکنولوژی آن محصول شرکت پرت ایتالیا و مدیریت طرح بر عهده شرکت زلال فراب کویر است.

وی خاطرنشان کرد: احداث این تصفیه خانه با رویکرد بومی سازی و ارتقای دانش فنی داخل کشور انجام شده و طراحی آن توسط مهندسان خارجی و بخش عمده ای از ساخت، تامین و نصب توسط مهندسان ایرانی صورت گرفته است.

وی گفت: آب حاصل از این تصفیه خانه در سیستم خنک کننده خطوط تولید این مجتمع مورد استفاده و بازچرخانی مجدد قرار می گیرد و هیچ گونه پساب خروجی نخواهد داشت. 

خوروش از جمله مزایای بهره گیری از تکنولوژی MBR نسبت به سایر روشهای تصفیه پساب در ساخت تصفیه خانه تکمیلی را، شوک پذیری بالا در کیفیت پساب ورودی، کاهش قابل توجه فضای مخازن و پایداری آنالیز خروجی ذکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع فولاد کویر همواره تلاش کرده است با عمل به مسئولیت های اجتماعی خود در حوزه های اقتصاد، جامعه و حیط زیست، در مسیر نیل به توسعه ی پایدار قدم برداشته و زمینه توسعه مطلوب و ماندگار همه جانبه را در منطقه و کشور فراهم نماید.

۰۵ بهمن ۱۳۹۹