Your browser does not support JavaScript!
محصولات ساختمانی
محصولات ساختمانی

از ویژگی های محصولات فولاد کویر آن است که علاوه بر استحکام بالا از داکتیلیتی فوق العاده مناسبی برخوردار می باشند و بعضاً ازدیاد طول نسبی بدست آمده در آزمایش محصولات محصولات آج 520 این شرکت در حد A2(آج 340) می باشد و این بدین معنی است که محصولات این شرکت علاوه بر استحکام بالا از قابلیت جوشکاری مناسب و مقاومت بالا در برابر خستگی و بارهای سیکلی و دینامیکی و ضربه ای برخوردار هستند.

داکتیلیتی و جوش پذیری

پديده هائي مثل خستگي(Fatigue) وبارهاي سيكلي(Cyclic Load) كه مخرب تراز Fatigue هستند، خصوصا در پل ها كه بدليل سيكل تنش هاي متناوب منجر به شكست فولاد در پائين تر از حد استحكام شده و تنش هاي كششی – فشاري که باعث تشكيل Hysteresis loop مي شوند، همگي بطور قابل ملاحظه اي بستگي به ميزان Ductility فولاد دارند.
اين موضوع در ساختمان و تأسيساتي كه در معرض تنش هاي لرزشي (Seismic)، ديناميكي (Dynamic),و ضربه اي (Impact)است، از اهميت بيشتري برخوردار مي شود زيرا فولاد مي تواند قبل از رسيدن به حد مقاومت كششي دچار شكستگي و نهايتاً فرو ريختگي ساختمان شود.
اين مجتمع با انتخاب پيشرفته ترين تجهيزات روز دنيا و استفاده از تجربيات كارشناسان داخلي وخارجي و ايجاد امكانات آزمايشگاهي و تحقيقاتي بطور مستمر در جهت توليد و بهبود خواص مكانيكي ميلگردهاي آجدار از جمله بالا بودن ميزان Ductility محصولات خود به موازات افزايش استحكام محصولات خود تلاش نموده و اين مهم به دلايل زير ميسر گرديده است

تهيه شمش مناسب با هزينه بالاتر که به دليل عناصر آلياژي, باعث افزايش نسبت استحكام كششي به استحكام تسليم و بالا رفتن ميزان Ductility فولاد مي شود و خواص مكانيكي و ساختار ميكروسكپي به مراتب مطلوب تری بهمراه دارد و اين موضوع خصوصاً در ميل گردهاي آجدار سايز درشت حائز اهميت مي باشد.

تجهيزات اصلي خط نورد يكي از موارد مهم جهت بدست آوردن يك محصول با تلرانس و ابعاد مشخص شده در استاندارد و خواص مكانيكي مورد نظر همراه با ساختار ميكروسكپي مناسب است كه فولاد كوير با داشتن مدرن ترين خط ميلگرد روز اروپا با اتوماسيون سطح بالا، در تمام مراحل نورد از نظر سرعت نورد، درجه حرارت شمش ،ميزان تغيير شكل در هر عبور شرايط كاملاً پايدار و تثبيت شده اي دارد.

جهت كنترل مداوم محصول و بهبود مستمر با ايجاد امكانات آزمايشگاهي و تحقيقاتي پيشرفته، كليه آزمايشات از جمله آناليز شيميايي، تست هاي مكانيكي و متالوگرافي روي محصول در محل کارخانه فولاد کویر انجام مي شود. دقت و صحت تجهیزات بگونه است كه اين آزمايشگاه به عنوان آزمايشگاه مرجع در منطقه نيزهمکاری مي نمايد.

میلگرد A4 (آج 520)

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نورد و اتوماسیون بالا از نظر کنترل درجه حرارت و سرعت سرد کردن و وجود سیستم ترمکس این امکان بوجود آمده است که از شمش های با کربن معادل پائین بتوان آج 520 و بالاتر را با قابلیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوب همراه با داکتیلیتی مناسب تولید نمود.
 خوشبختانه سازمان ملی استاندارد ایران نیز همگام با استانداردهای معتبر جهانی در بازنگری جدید، میلگردهای آجدار 500 و 520 را تصویب نمود و به مرحله اجرا گذاشته شد. در این راستا مجتمع فولاد کویر که از بدو تأسیس در جهت تولید میلگردهای آجدار با استحکام بالاترفعالیت نموده با تصویب استاندارد جدید نسبت به تولید انبوه میلگرد آج 520 اقدام نموده است.

شکل ظاهری

اخیراً در آزمايشات و تحقيقات صورت گرفته نشان داده شده است، تقاطع آج عرضي و طولي باعث تمركز تنش و خستگي مي شود. فولاد كوير گامي اساسي در اين مورد برداشته است و با انتخاب آج دوكي شكل از نوع جناقی با خريد مدرن ترين دستگاههاي CNC آج زني از اروپا كه با دقت بالايي آج هاي دوكي شكل را به گونه اي روي غلتك تعبيه مي نمايند كه به هيچ وجه آج هاي عرضي و طولي بهم نزديك نگشته و فواصل تعيين شده در استاندارد رعايت شده و باعث گیرایی بیشتر بین بتون و میلگرد می گردد.


                                                                                                   تصویر نمونه پروژه های در دست اجرا با میلگرد A4                                                                                                                        
تولید میلگرد 40

مجتمع فولاد کویر با توصیه اساتید و مهندسین مشاور عمران در جهت کمک و سهولت در امر طراحی سازه اقدام به طراحی و تولید میلگرد 40 نموده است که کمک بزرگی در کاهش مصرف میلگرد در بتن می باشد.

مقاومت کششی

تمامی میلگردهای تولید شده نوع A3 (آج420) در این مجتمع مطابق آخرین ورژن استاندارد ملی ایران و با حداقل مقاومت کششی MPA 420 و میلگردهای A4 (آج520) با مقاومت MPA 520 می باشد.

   لینک دانلود >>

    آخرین اصلاحیه مبحث نهم مقررات ملی ساختمان

   لینک دانلود >>

     آیین نامه بتن ایران (آبا)

   لینک دانلود >>

      فهرست بها های سال 1395

کاتالوگ محصولات ساختمانی
 کاتالوگ محصولات ساختمانی

جهت دانلود فایل کلیک نمایید